# How to Estimate the Cost of Tiling a 3 Bedrooms Flat The floor plan a of three bedroom’s flat is as shown below. It is desirous to tile all the floor of the bedrooms, kitchen, and back sit-out with (40cm × 40cm) made in Nigeria ceramic tiles; the sitting room, dinning, and front sit-out with (30cm × 60cm) imported Virony glazed tiles; and the toilets and bathrooms with (30cm × 30cm) made in Nigeria ceramic tiles. We are required to estimate the total cost of tiling entire floor of the building, considering materials and labour.

#### Material Prices (informative)

It is very important for you to make adequate market survey, in order to know the exact prices of materials in your area. This is the only chance you have of making reasonably accurate estimate. The prices stated below are a bit representative, but merely informative. Note that tiles with designs are usually more expensive than plain tiles or tiles with a single colour.

(40cm × 40cm) Time Ceramics Tiles = ₦2,600 per carton (12 pieces per carton)

(30cm × 60cm) Virony Glazed Tiles = ₦4,500 per carton (8 pieces per carton)

(30cm × 30cm) Goodwill Ceramic Tiles = ₦2,000 per carton (17 pieces per carton)

1 trip of sand = ₦11,000

1 bag of cement = ₦2,600
5kg of white cement = ₦1,800
Water seal = ₦700 per kg

BILL NO 1: TILES AND TILING ACCESSORIES
(a) Tiling of the bedrooms, kitchen, backyard sit-out, and store with (40cm × 40cm) Time Ceramics Tiles

We have to calculate the floor areas where we are going to apply the (40cm × 40cm) tiles;

Bedroom 1 = (3.6m × 3.45m) = 12.42 m2
Bedroom 2 = (3.6m × 3.6m) = 12.96 m2
Bedroom 3 = (3.15m × 3.17m) = 9.9855 m2
Kitchen = [(3.35m × 2.35m) + (1.37m × 1.075m)] = 9.34525 m2
Store = (2.025m × 1.775m) = 3.59 m2
Kitchen Sit-out = (1.37m × 2.075m) = 2.84275 m2
Total Area  = 51.148 m2

Area of a piece of tile = (0.4m × 0.4m) = 0.16 m2

The number of pieces of tiles required to complete the floor areas = 51.148/0.16 = 319.675 pcs

Therefore, the number of cartons required = 319.675/12 = 26.639 cartons.

We will therefore provide 30 cartons of (40cm × 40cm) ceramic tiles. Extra tiles will account for damages, and for skirting of the foot of the walls.

Therefore the cost of the (40cm x 40cm) tiles   = 30 × ₦2,600 = ₦78,000

(b) Tiling of the sitting room, dining, and entrance porch with (60cm x 30cm) tiles
On calculating the floor areas where we are going to apply the (60cm × 30cm) tiles;

Sitting room = (5.65m × 4.625m) = 26.13125 m2
Dining = (2.35m × 3.35m) = 7.8725 m2
Entrance Porch = (3.78m × 1.475m) = 5.5755 m2
Total Area  = 39.579 m2

Area of a piece of tile = (0.6m × 0.3m) = 0.18 m2

The number of pieces of tiles required to complete the floor areas = 39.579/0.18 = 219.883 pcs;

Therefore, the number of cartons required = 219.883/8 = 27.485 cartons

We will therefore also provide 30 cartons of (60cm × 30cm) ceramic tiles.

Therefore the cost of the (60cm x 30cm) tiles = 30 × ₦4,500 = ₦135,000

(c) Tiling of the bathroom and toilet floors with (30cm x 30cm) tiles
On calculating the floor areas where we going to apply the (30cm × 30cm) tiles;

Bathroom and Toilet 1 and 2 = 2(2.0m × 1.1m) = 4.4 m2
Bathroom and toilet 3 = (2.0m × 0.985m) = 1.97 m2
Visitor’s toilet = (2.0m × 0.875m) = 1.75 m2
Total Area  = 8.12 m2

Area of a piece of tile = (0.3m × 0.3m) = 0.09 m2

The number of pieces of tiles required to complete the floor areas = 8.12/0.09 = 90.222 pcs

Therefore, the number of cartons required = 90.222/17 = 5.307 cartons

We will therefore provide 6 cartons of (30cm × 30cm) ceramic tiles

Therefore the cost of the (30cm x 30cm) tiles = 6 × ₦2,000 = ₦12,000

(d) 5 kg white cement for filling = ₦1,800

(e) Water seal (2 sachets) ₦1,400

Therefore, sub-total = ₦78,000 + ₦135,000 + ₦12,000 + ₦1,800 + ₦1,400 + ₦20,000 = ₦248,200

BILL NO 2: CEMENT
We are going to make 25mm thick screeding to receive the tiles.

From above, you can verify that the total floor area of the building = 51.148 m2   39.579 m2    8.12 m2  =  98.847 m2

From experience, 2 bags of cement is sufficient to complete the entire tiling process of (3.6m × 3.6m) room

Therefore;
2 bags of cement = 12.96 m2
x bags of cement = 98.847 m2

On solving;
x = 15.254 bags of cement; say 16 bags of cement

Allow ₦5,000 for transportation

Therefore the cost of cement = 16 × ₦2,600 = ₦46,600

BILL NO 3: SHARP SAND
From experience, about 20 – 22 head pans of sharp sand is sufficient to complete the entire screeding process of (3.6m × 3.6m) room;

22 head pans = 22 × 0.0175 m= 0.385 m3

Therefore;
0.385 m3 of sand = 12.96 m2
x m3 of sand = 98.847 m2

On solving;
x2.936 m3 sand

Verify as a rough check;
Volume of screeding required for the entire building = 0.025m × 98.847 m= 2.471 m3

Obviously, 1 trip of sharp sand (at 3.81 m3 assuming 5 tonnes tipper) be very sufficient for the screeding.

Therefore, provide 1 trip of sharp sand = ₦11,000

BILL NO 4: LABOUR
Cost of tiling  1mof floor = ₦350

Therefore;
1 m2 = ₦350
98.847 m2 = x

On solving;
x = ₦35,000 (rounding up to the nearest 100)

Therefore, cost of labour = ₦35,000

GRAND TOTAL =  ₦248,200 + ₦46,600 + ₦11,000 +  ₦35,000  = ₦340,800

Therefore the cost of tiling the floor of the building = ₦340,800 + VAT + Engineer’s/Architect’s Profits

1. Thanks so much for this analysis. Can you recommend a good tiller for me. I engage one for estimation of three bedroom flat and the bill was #800,500.

2. Blessing

Good job. I love this. Please I want to perfect in cost estimation. I am a builder married to a contractor. He has lost so much money due to insincere site engineers. I am trying but I don’t think am doing much to help him save money. I really need your help thanks.

• Ubani Obinna

Okay. Construction cost is highly dynamic and a bit ‘political’. Your husband should find a find a good and reliable quantity surveyor for his projects. That is the best way to control cost and minimise loses.

3. DARAMOLA

Good calculation but what of the wall tiles for kitchen and toilet

4. Charles Osiobe

Thanks a bunch for this enlightenment.
I am in Lagos, can you recommend a top notch tiller for immediate engagement?